6 pytań, które warto zadać rekruterowi

3.3
(3)

Podczas rozmowy o pracę można łatwo ulec wrażeniu, że jest się odpytywanym przez rekrutera. Wcale nie musi tak być, a rozmowa rekrutacyjna może być taką samą rozmową jak wszystkie inne! Najskuteczniejszym narzędziem, które pozwoli Ci osiągnąć ten cel jest zadanie pytań rekruterowi. Już sam proces zadawania pytań przez tego, kto do tej pory na nie odpowiadał, zmienia dynamikę rozmowy kwalifikacyjnej i to, jak rekruter Cię postrzega.

Korzyści

Pierwszą bezpośrednią korzyścią, którą możesz uzyskać poprzez zadanie pytania jest zbudowanie wrażenia, że jesteś osobą kompetentną i zaangażowaną. Rekruter czy pracodawca również chcą się poczuć wyjątkowo podczas procesu rekrutacyjnego. Kiedy na rozmowie o pracę rekruter zada pytanie: „Czy ma Pan/Pani do nas jakieś pytania?” i usłyszy krótkie „nie”, może to odebrać jako sygnał, że nie zależy Ci na tym, czy pracujesz dla firmy A czy B. 

Ponadto dzięki zadawaniu pytań zweryfikujesz swoje oczekiwania, co w dłuższej perspektywie pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Nasze wyobrażenia na temat stanowiska często opierają się na tym, co przeczytaliśmy wcześniej w ogłoszeniu o pracę. Ogłoszenie może być jednak mało precyzyjne lub może zawierać frazesy pojawiające się w wielu innych ofertach pracy. Zadanie odpowiednich pytań pozwoli Ci uniknąć rozczarowania, kiedy po przyjęciu z pozoru obiecującej oferty, okaże się, że faktyczne warunki pracy są dalekie od Twoich oczekiwań.

Jakie pytania warto zadać? 

Zadane pytania mogą również wpłynąć na to jak zostaniesz zapamiętany jako kandydat. Mogą one naprawić wcześniejsze potknięcia i pozwolą Ci zabłysnąć, ale też mogą zepsuć dobre wrażenie z całej rozmowy. Ważne jest więc to, aby pytania były dobrze przemyślane. Przed każdą rozmową warto mieć przygotowane chociaż 5 pytań, w przypadku gdyby rekruter zdążył odpowiedzieć, na któreś z nich na wcześniejszym etapie rozmowy. 

Jako że w trakcie rozmowy możesz odczuwać stres, który uniemożliwi Ci wymyślenie trafnego pytania, przychodzimy z pomocą i przedstawiamy listę 6. pytań, które możesz zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, niezależnie od tego na jakim pracujesz stanowisku: 

1. Jaki powinien być idealny kandydat na to stanowisko i czy moje kompetencje pokrywają się z oczekiwanymi?

Jest to szczególnie ważne pytanie, kiedy ogłoszenie o pracę nie jest sformułowane jasno. Pozwala zaoszczędzić czas, który możesz spożytkować na dalsze poszukanie pracy, gdyż odpowiedź na nie szybko pozwoli Ci się zorientować, czy Twoje umiejętności są rzeczywiście tymi, których poszukuje pracodawca.

2. Kto jest państwa największym konkurentem? W czym jesteście od niego lepsi?

Pytanie może wydawać się ryzykowne, jednakże pokazuje Twoje zainteresowanie branżą oraz to, że zastanawiasz się, jak wspomóc firmę w walce o pozycję na rynku. Postawi Cię to też przed pracodawcą w innym świetle – nie tylko jako potencjalnej osoby podwładnej, ale też jako partnera. 

3. Jak będzie wyglądał mój typowy dzień, jeśli zostanę zatrudniony?

Podobnie jak w przypadku pytania z 1. punktu, jest ono istotne, gdy zakres obowiązków nie został szczegółowo opisany w ogłoszeniu. Jest to również sygnał dla rekrutera, że jesteś zaangażowany i chcesz podjąć pracę. Możesz też na podstawie odpowiedzi zweryfikować czy oferta Ci pasuje, czy nie.

4. Jakie firma daje możliwości awansu?

To pytanie pokaże, że jesteś osobą ambitną, która stale chce się rozwijać, ale też jest sygnałem, że chcesz pozostać z firmą na dłużej. 

5. Czy to nowe stanowisko? Jeśli nie, co stało się z osobą, która je zajmowała?

To kolejne z pozoru ryzykowne pytanie, jednakże nie ma co się go bać! Pokazuje, że jesteś inteligentny i chcesz wiedzieć, z jakich powodów poprzedni pracownik opuścił stanowisko. Jeśli natomiast okaże się, że dotychczasowy pracownik dostał awans, to również dość przydatna dla Ciebie informacja. 

6. Czy mogę dostarczyć dodatkowe informacje, które pozwolą szybciej podjąć decyzję w kwestii zatrudnienia?

Jest to dobra propozycja na zakończenie rozmowy. Ponadto daje to rekruterowi możliwość dopytania o kwestie, co do których ma wątpliwość. Pytanie to da Ci poczucie, że zrobiłeś wszystko by pomóc własnej sprawie. 
 
Warto pamiętać, że trafne pytania do rekrutera są tylko jednym ze składników, które pozwolą Ci osiągnąć sukces w postaci otrzymania oferty pracy. Nie zastąpią one adekwatnego doświadczenia zawodowego i umiejętności wymaganych na daną pozycję, mogą jednak wzmocnić Twój wizerunek.

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny?

Kliknij w gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 3.3 / 5. Ilość głosów: 3

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu. Bądź pierwszy!

© 2024 Forge & Frost HR Consulting
cross