Umowa o pracę vs B2B – która da nam więcej korzyści?

0
(0)

W zależności od branży, w której pracujemy, pojawiają się różne możliwości form zatrudnienia. Czasami zdarza się, że to strona proponująca pracę z góry narzuca nam formę umowy, a czasem pozostawia nam możliwość wyboru. Co raz częściej zdarza się również, że pracodawca, u którego już pracujemy, proponuje nam przejście z umowy o pracę na umowę B2B.

Warto zaznaczyć, że obie te formy zatrudnienia regulowane są przez odrębne akty prawne. Dla osób mających już styczność z tymi formami zatrudnienia nie jest to żadną nowością, jednak osoby, które dopiero zaczynają swoją ścieżkę kariery mogą zastanawiać się, która z tych form byłaby dla nich bardziej korzystna. 

Umowa o pracę 

Czynność prawna dokonywana poprzez złożenie zgodnych oświadczeń woli dwóch stron (pracodawcy i pracownika). Co do zasady powinna być zawierana na piśmie, ale zawarta w formie ustnej również jest wiążąca dla stron. Warto tu zaznaczyć, że brak pisemnego potwierdzenia zawarcia tego rodzaju umowy w formie ustnej jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.

Pracownik podpisując umowę o pracę zobowiązuje się do osobistego świadczenia pracy na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie określonym przez pracodawcę. Pracodawca zobowiązuje się zaś do zapłaty umówionego wynagrodzenia.  

Co do zasady każda praca, która jest wykonywana osobiście, w określonym przez pracodawcę miejscu i czasie, pod jego kierownictwem, w sposób ciągły, używając sprzętu będącego własnością pracodawcy oraz za wynagrodzeniem nosi przesłanki umowy o pracę.  
Każdemu pracownikowi pracującemu na umowie o pracę przysługują dni płatnego urlopu wypoczynkowego. W zależności od stażu pracy będą wynosić one od 20 do 26 dni.

Umowa o pracę gwarantuje pracownikowi: 

  • wynagrodzenie na ustalonym poziomie (nie niższym niż minimalne wynagrodzenie na dany rok)
  • normowany czas pracy
  • prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego
  • zasiłek chorobowy
  • obowiązek stosowania określonych procedur przy wypowiadaniu umów lub zakaz ich wypowiadania
  • odprowadzanie składek ZUS i naliczanie podatków przez pracodawcę

Umowa B2B

Czynność prawna dokonywana przez dwie strony, gdzie każda z nich jest w rozumieniu przepisów prawa przedsiębiorcą. Oznacza to, że każda ze stron prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę. Umowa B2B jest umową cywilnoprawną, a więc jej zasady uregulowane są w Kodeksie cywilnym. Sama umowa określa relacje występujące pomiędzy stronami, a jej przedmiotem może być niemal wszystko.

W przeciwieństwie do umowy o pracę, w umowie B2B przedsiębiorca zlecający wykonanie przedmiotu umowy nie może narzucić drugiej stronie ani miejsca wykonywania, ani czasu w jakim przedmiot umowy powinien być wykonywany. Dodatkowo, to przedsiębiorca, który podejmuje się wykonania przedmiotu umowy odpowiedzialny jest za odprowadzanie swoich składek na ZUS czy naliczanie podatków. Nie ma on również prawa do urlopu okolicznościowego (płatnego, jak i bezpłatnego) oraz nie posiada prawa do nieobecności na podstawie zwolnienia lekarskiego. Jakie są więc zalety pracy na umowie B2B? 

Zalety umowy B2B:

  • Co do zasady, większe wynagrodzenie niż przy umowie o pracę (w szczególności w branżach IT)
  • Większa dowolność i elastyczność dotycząca miejsca i czasu pracy
  • Możliwość współpracy z większą liczbą przedsiębiorców jednocześnie (większa liczba projektów)
  • Możliwość skorzystania z leasingu na sprzęt niezbędny do pracy  
  • Możliwość odliczenia kosztów prowadzenia działalności

Umowa o pracę vs B2B

Nie można jednoznacznie stwierdzić, która z tych form zatrudnienia jest najbardziej korzystna. Wszystko zależy od tego, w jakiej branży pracujemy i czego szukamy. Jeśli jest to stabilność i pewność wynagrodzenia ze znacznie niższym dochodem, to odpowiedzią będzie umowa o pracę.

Z drugiej strony, jeśli szukamy wyższych zarobków i możliwości współpracy z kilkoma przedsiębiorcami jednocześnie, wtedy odpowiedzią będzie umowa B2B. Przy wyborze odpowiedniej formy zatrudnienia warto jednak spojrzeć na powyższe punkty i zastanowić się, co w danym momencie jest dla nas najważniejsze.  

Czy ten wpis był dla Ciebie przydatny?

Kliknij w gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu. Bądź pierwszy!

© 2024 Forge & Frost HR Consulting
cross